menu
close
share

Staff and Governors

Cheam School
sub menu

A full staff list can be found below. For more information or any queries please contact us

Governors

  • R Boycott (Chairman)
  • R Marsh (Vice-Chairman)
  • D Tinsley (Chairman of Finance Committee)
  • N Adams (Chairman of Academic Committee)
  • Mrs W Batchelor
  • Mrs E Dawson
  • R Hornsby
  • J Leigh
  • Mrs A May
  • R Moore
  • B Reid
  • Mrs S Scrope

If you wish to contact the Chair of Governors, please do so via the School Office, contact details for which are to be found at the bottom of this page.

Prep Staff

 

Headmaster

M.J.S. Harris, BSc (Loughborough), PGCE (London) (History; SMT)

 

Headmaster’s Wife

Mrs C. Harris, Grad. Dip. PT (St Thomas Hospital), MSc (Brighton) (SMT)

 

Deputy Headmaster

T.C. Haigh BA (Birmingham), PGCE (Westminster College, Oxford) (French; SMT; Year 8*; Scholarship Coordinator)

 

Assistant Headmaster

M. B. Small, BSc (Leeds), PGCE (Cheltenham), Cert (Boarding Education) (Maths; SMT)


Academic Staff

  • T. J. H. Bennett, MA (Christ Church, Oxford), MEd (Reading), LRSM (RS, Music*; Director of Performing Arts*; SMT)
  • Mrs A. L. Billinger, BSc, PGCE (Bristol) (Science & Chemistry*)
  • P. H. Billinger, QMS Auditor (ICT*)
  • Mrs F. E. Chapman, BA (Warwick) (French & Latin; House Parent)
  • T. W. E. Chapman, BA (Oxford Brookes), PGCE (Buckingham) (Geography*; Boarding Housemaster)
  • Mrs J. K. Clark, BEd (Homerton College, Cambridge), NWARC (Chester) (Art*)
  • Mrs A. R. Dalton, BA (Winchester), QTS (Reading University) (Geography & Pre-Prep Games)
  • Mrs Z. E. W. Deacon, BA (Durham), PGCE (St Mary’s College, Twickenham) (French; Master of Scholars; SMT)
  • Mrs E. R. Edwards, BSc (Keele), PGCE (Southampton) (Maths)
  • Miss A. J. Elkington, BSoc Sci, PGCE (Rhodes) (English, History & Pre-Prep Games)
  • C. W. Ellis, BA (Exeter), PGCE (Lincoln College, Oxford) (French*)
  • Mrs G. Ellis, BA (Durham), PGCE (St Edmund’s College, Cambridge) (Maths*)
  • Mme M. C. Fortier, BA (King’s College, London), PGCE (Greenwich) (French)
  • A. P. Gabbitas, BTEC, HND (Brunel), CertTEFL (Eastbourne) (ICT; Director of Sports Administration)
  • Mrs B. J. Horton, BA, QTS, RSA DipSpLD (Portsmouth Polytechnic) (Learning Support)
  • Mrs K. Hudson, BEd (Exeter), DipSpLD, UKTEFL (Learning Support)
  • N. T. Kehoe, BSc (Wales), PGCE (Keele) (History*; Year 7*)
  • G. B. Kirkpatrick, BA (King Alfred's Winchester), PGCE (King Alfred's Winchester) (Design & Technology)
  • T. A. W. Littleton, BA (Bournemouth Arts Institute), PGCE (Buckingham) (Art, History & RS)
  • J. Lynam, BEd (Westminster College, Oxford) (Latin)
  • Mrs H. A. L. Mason, BSc (Exeter), PGCE (Oxford Brookes) (Science & Maths; Year 6*; PSHCEE*)
  • N. C. Milbank, BA (Nottingham Trent) (English, History * Pre-Prep Games; Head of Juniors; Year 4*; SMT)
  • Miss B. J. Millar, BSc, PGCE (Rhodes) (Geography, Maths & RS; Assistant Housemistress)
  • Ms C. Oliver, BSc (Plymouth), PGCE (Bristol), CAPSE, OCR Cert, DipSpLD (Learning Support*)
  • D. E. Pike, BSc (Brunel), Cert (Boarding Education) (PE; Assistant Housemaster; Boys Games*)
  • C. L. Ponder, BA (St Mary’s University College), PGCE (Buckingham) (Drama* & English)
  • H. Powell, BEd (Wales) (PE*)
  • J. A. S. Pugsley, BSoc Sci, PGCE (Loughborough) (English & Drama)
  • D. C. Rawson, BA, PGCE (Southampton) (English*)
  • Mrs M. Renals, BEd (Kingston), RGN (Year 3*)
  • P. D. Rist, HND in Design and Modelmaking (Bournemouth & Poole College (Design & Technology)
  • M. R. Ruane, BSc (Bristol), PGCE (Buckingham) (Science; Director of Outdoor Pursuits; Year 5*)
  • Miss A. J. Rudd, BA, PGCE (Exeter) (Year 3 Tutor & RS)
  • Miss G. C. D. Russell, BA (Bristol), MPhil (Oxford) PGCE (Buckingham) (RS* & English)
  • [Mrs R. Salisbury, BA (Nottingham) QTS (Oxon & Bucks) (Design & Technology)]
  • M. J. Shaughnessy, BSc (Loughborough), PGCE (Buckingham) (Maths)
  • S. Summers, BEng (Wales), PGCE (Roehampton) (Science*)
  • N. V. Swain, RSA DipEduc (Edgewood College) (English & RS)
  • Miss E. L. Watts, BA, QTS (Twickenham) (English, RS & Maths)
  • P. A. Watts, CertEd (Twickenham) (Maths & Geography)
  • D. E. C. Wethey, MA (Brasenose College, Oxford) (Classics*; Director of Studies; SMT)
  • Mrs C. Wood, BA, QTS (Brighton) (Science, LS & PE; Girls Games*)
  • Miss N. J. Wright, BA, QTS (Cardiff), DipSpLD (Learning Support)

 

* Denotes Head of Department, Year or Coordinator

Pre-Prep Staff

Head of Pre-Prep

Mrs J. A. M. Marriott, BA (Leeds), EYPS (SMT)

 

Deputy Head

Mrs R. Davey, BA (Cardiff), PGCE (Oxford Brookes) (Year 2; Maths*; Teaching & Learning*)

 

Head of Early Years

Miss T. Kitaruth, BEd (London Institute of Education), EYPS (Reception)

 

  • Miss K. A. Baikie, Foundation Degree (Winchester), NVQ3 (Reception Graduate Teacher)
  • Miss J Belgiovine, BSc (University of Delaware, USA) (Year 1)
  • Mrs S Cannon-Jones, BEd (Aberdeen) (Year 2)
  • Mrs F. A. Crosswell, DEUG (Chinois, Paris Porte Dauphine) (French)
  • Mrs S. E. Jarrett, CertEd (International) Montessori, SPLDCert (Nursery; SENCO*)
  • M. Lijinsky, CT (ABRSM) (Music)
  • Mrs S. Lumley-Kreysa, BA Ed (Oxford Brookes), Cert Ed (London) (Year 1)
  • Mrs V. M. Morris-Marsham, MA (Edinburgh), PGCE (Roehampton) (Year 2)
  • Mrs C. A. Perks, BEd (Reading) (Pre-Prep; Reception PE)
  • Mrs L. Ashton, NNEB, HLTA (Teaching Assistant; Library)
  • Mrs L. Ball, Level 3 Diploma (Teaching Assistant)
  • Mrs L. Carter, BA (Altaj, Barnaul), HLTA (Teaching Assistant)
  • Mrs K Creed (Teaching Assistant)
  • Mrs K. L. Dann, BA (Reading) (Teaching Assistant; Matron)
  • Mrs J. Day, SAC Diploma, NCFE3 (After School Club)
  • Mrs D. Gatehouse, NVQ2 (Teaching Assistant)
  • Mrs V. C. Haigh, BA (UWIC) (Community & Environment)
  • Mrs J. Howard, NNEB (Teaching Assistant)
  • Mrs C. Imi, MA (Edinburgh), NVQ3 (After School Club)
  • Mrs L. Moore, Diploma Business Finance (After School Club)
  • Mrs S. L. Reed, STA (Winchester), HLTA (Extended Learning Assistant)
  • Mrs T. Saywell-Lee, Diploma (Abakan) (After School Club)
  • Mrs L. D. Scarrett, NVQ3 (Teaching Assistan, After School Club*)

* Denotes Head of Department, Year or Coordinator

Support Staff

Bursary

 

  • M. S. Smith (Bursar & Clerk to the Governors)                                                                               
  • Mrs S. M. Bird (Assistant Bursar)
  • Mrs M. S. Pease (Payroll & Personnel Clerk)
  • Mrs S. Skelton (Deputy Bursar)

 

Administrative Staff

 

  • Mrs K. E. M. Ansell, SRN, RMN (Receptionist; Tennis & Girls Games)
  • Mrs A. Arkwright (Registrar)
  • Mrs C. Kinnear (Secretary to Director of  Performing Arts)
  • Mrs J. M. Moore, BA (Exeter) (Pre-Prep Secretary)
  • Mrs S. M. Orme (Common Room Secretary)
  • Mrs M. Parkins (School Secretary)
  • Mrs H. Reeves (Secretary to Director of Studies & LS Department)
  • Mrs N. M. Small (Assistant Secretary)
  • Mrs J. N. Stewart-Lockhart (Headmaster’s Secretary)

 

Support Staff

 

  • Mrs J. G. Eadie, BA (Oxford Brookes) (Year 3 Assistant)
  • S. W. C. Engert, (Drama Assistant)
  • Mrs J. Fox, BSc (Oxford Brookes), MBA (Henley) (Compliance Officer)
  • Mrs A. M. Gabbitas, (Resources*; Display*)
  • Mrs E. J. Hirst, BA (Birmingham) (Librarian)
  • G. J. McKenzie, BSc (Exeter) (PE)
  • Mrs L. Samaraweera, BVSc (Peradeniga), MSc (Aberdeen) (Laboratory Technician)

 

Medical Staff

  • Miss J. K. Baker (Matron)
  • Miss H. E. J. Fisher, Foundation Degree in Childhood Studies (Assistant House Matron)
  • Mrs J. A. Godwin, Registered Nurse (Matron)
  • Mrs P. Y. Gregory, NVQ3 Health & Social Care (Matron)
  • Mrs J. A. Legon, BSc (London), SRN (Guys), SRCh (Southampton) (Matron*; Girls’ Housemistress)
  • Mrs P. E. Linton-Auteis (Matron)
  • Mrs C. Little, IIHHT Sports & Remedial Massage Therapy, NVQ2 Child Care (Matron)
  • Mrs J. H. Smith (Matron)
  • Mrs S. Van Zyl (Matron)

 

  • Mrs M. J. Marsh, MA in Integrative Child Psychotherapy (School Counsellor)
  • Dr L. Williams (School Doctor, Falklands Surgery)

Visiting Music Teachers

  • P. Bailey (Drum Kit)
  • G. R. Bentley (Percussion)
  • Ms A. Blyth, DipRCM (Piano)
  • S. J. Bowey, FRCO (Organist)
  • Miss J. A. Coxwell, AGSM (Singing*)
  • C. O. Henwood, ARAM, LRAM, ARCM, DipRAM (Clarinet/Saxophone)
  • Mrs J.V. Kane, GRNCM (Violin/Viola)
  • Mrs A. Law, GRSM, ARCM (Oboe/Bassoon)
  • S. Law, BA (Double Bass)
  • V. P. Lindsey-Clark (Classical/Acoustic Guitar)
  • N. A. Lloyd Webber (Music Technology)
  • Miss S. R. Moore, BMus (RCM), DipRCM (Flute)
  • Mrs C. O’Connor, BA (Stirling), CT (ABRSM), Dip (ABRSM) (Piano)
  • Miss A. Patten, MusB (University of Manchester), MMus in Solo Performance (Saxophone)
  • J. L. Rennie, (Guitar)
  • N. Streeter, CertEd (St Paul’s College, Cheltenham) (Percussion)
  • A. Townsend, LLCM (Brass)
  • Mrs E. Verkerk, BMus (RCM) (Assistant Director of Music)
  • T. W. C. Walters, BA (Leicester), LLCM (TD), FLCM (Guitar/Music Technology)
  • Mrs A. J. Williams, GRSM, LRAM ('Cello)
  • O. M. Williams, GRSM, LRAM (Piano)

Visiting Sports Coaches

  • A. M. Cooke, Regional Coach (Fencing)
  • C. J. Small, BJA Registered Coach, Black Belt (2nd Dan) (Judo)

Maintenance, Grounds and Kitchen

  • N. Dann (Catering Manager)
  • A. P. Godwin (Head Groundsman)
  • B. D. Haines (Clerk of Works)

Student Tutors

  • Meg Dempster, Presbyterian Ladies' College, Perth
  • Lachlan Farquharson, Melbourne Grammar School
  • Caitlin O'Meara, Brisbane Grammar School
  • Nicholas Warrand, Christ Church Grammar School, Perth
  • Eliza Whiteley, Pymble Ladies' College, Sydney
  • Holly Woodford, Presbyterian Ladies' College, Armidale

 

All staff, both teaching and non-teaching, provide excellent pastoral care and their examples lead to the purposeful atmosphere that pervades the school.

Cheam School
Headley, Newbury
Berkshire, RG19 8LD

directions

School Office
01635 268242

School Registrar
01635 267822

back to top